Oznacza szkody powstałe wskutek opadu atmosferycznego składającego się z bryłek lodu.
Symptomy: obicia, ścięcia, rozcięcia, zgięcia, złamania, popękania roślin lub ich części. Przeczytaj więcej o ubezpieczeniu od gradu.
Przykłady wyrządzonych szkód
Szkoda spowodowana gradem uszkodzenia łuszczyn rzepaku po gradobiciu
Szkoda gradowa ścięcia i obicia rzepaku po gradobiciu
Szkoda rolna spowodowana gradem kłosy pszenicy zniszczone przez grad
Oznacza szkody powstałe wskutek deszczu o współczynniku wydajności o wartości co najmniej 4; w przypadku braku możliwości ustalenia tego współczynnika bierze się pod uwagę stan faktyczny i rozmiar szkód w miejscu ich powstania, świadczące wyraźnie o działaniach deszczu nawalnego.
Symptomy: rośliny lub części roślin zostają bezpośrednio przez deszcz nawalny pozginane, połamane, popękane lub obtłuczone. Przeczytaj więcej o ubezpieczeniu od deszczu nawalnego.
Skutki deszczu nawalnego
Szkody rolne spowodowane deszczem nawalnym
Skutki deszczu nawalnego odkryte nasiono kukurydzy podczas kiełkowania
Oznacza szkody na skutek działania ognia, który przedostał się poza palenisko lub powstał bez paleniska i rozprzestrzenił się o własnej sile.
Symptomy: rośliny lub ich części zostają spalone, osmolone lub wykazują, jako skutek pożaru, uszkodzenia spowodowane sadzą lub dymem. Przeczytaj więcej o ubezpieczeniu od ognia.
Szkoda spowodowana ogniem pogorzelisko - pole pszenicy zniszczone pożarem
Szkoda rolna na skutek działania ognia spalone kłosy i leżące ziarna pszenicy
Szkoda spowodowana ogniem symptomy działania ognia
Oznacza szkody powstałe w wyniku działania wiatru o prędkości nie mniejszej niż 24 m/s, którego działanie wyrządza masowe szkody; pojedyncze szkody uważa się za spowodowane przez huragan, jeżeli w najbliższym sąsiedztwie stwierdzono działanie huraganu.
Symptomy: rośliny lub części roślin zostają wyrwane z korzeniami, złamane, potłuczone, połamane, zniszczone, popękane, pościerane, zmiażdżone lub obtłuczone. Przeczytaj więcej o ubezpieczeniu od huraganu.
Szkody spowodowane huraganem skutki huraganu na polu żyta
Szkody spowodowane huraganem pole pszenicy zniszczone w wyniku huraganu
Oznaczają szkody spowodowane przez obniżenie się temperatury poniżej 0°C, w okresie od dnia 15 kwietnia do dnia 30 czerwca, polegające na całkowitym lub częściowym zniszczeniu roślin lub całkowitej utracie plonu głównego lub jego części.
Symptomy: uszkodzenia tkanek w formie zamarznięcia lub pękania komórek, wskutek czego rośliny lub części roślin obumierają lub zostają uszkodzone w taki sposób, że nie wykształci się już z nich żaden plon, w szczególności żaden owoc lub rozwinie się z nich tylko plon ze śladami działania przymrozku wiosennego. Przeczytaj więcej o ubezpieczeniu od przymrozków wiosennych.
Szkoda spowodowana wiosennymi przymrozkami w uprawie rzepaku
Oznaczają szkody spowodowane wymarznięciem, wymoknięciem, wyprzeniem, wysmaleniem lub wysadzeniem roślin, w okresie od dnia 1 grudnia do dnia 30 kwietnia, polegające na całkowitym lub częściowym zniszczeniu roślin, lub całkowitej utracie plonu głównego lub jego części
Symptomy: wymarznięcia, wysmalenia, wyprzenia, wymoknięcia, wysadzanie roślin. Przeczytaj więcej o ubezpieczeniu od ujemnych skutków przezimowania.
Szkoda spowodowana ujemnymi skutkami przezimowania skutki wyprzenia w pszenżycie ozimym
Szkoda spowodowana ujemnymi skutkami przezimowania wyprzenie
Szkoda spowodowana ujemnymi skutkami przezimowania w uprawie rzepaku
Secufarm® Lato
Secufarm® Zima
Aktualności